Asane
Asana je sanskrtska beseda. Pomeni telesni položaj, v katerem dlje časa sproščeno vztrajate. Modrec Patanjali je v 2. stoletju pr. n. št. opisal jogijska načela in spoznanja v znanem delu Joga Sutre. Položaj za meditacijo je poimenoval asan, telesne vaje pa yog vyayam. Običajno pa tudi dinamične jogijske vaje imenujemo asane.
Asane so torej jogijski telesni položaji, psihosomatske vaje, ki krepijo živčni sistem in usklajujejo njegovo delovanje ter utrjujejo duševno stanje. Izvajanje asan pomirja, umirja um, sprošča in vzbuja občutek notranje svobode in notranjega miru. Učinkujejo na mišice, sklepe, dihanje, srce, ožilje, živčni in limfni sistem, vse organe in žleze, tudi na duševnost, um in čakre (energijska središča).
Sistem Joga v vsakdanjem življenju je zasnovan tako, da s preprostimi in pripravljalnimi vajami postopno pripravlja telo na zahtevnejše, težje asane. Na začetku in koncu vsake vadbe, pa tudi med njo, se sproščate. S tehnikami sproščanja ostrite zavest o svojem telesu. Če želite pravilno izvajati asane in občutiti njihovo učinkovanje, se morate znati duševno in telesno sprostiti.
Pri asanah je pomembno tudi dihanje. Če je usklajeno s telesnim gibanjem, je izvajanje asane skladno - krvni obtok in presnova sta pospešena, dihanje je poglobljeno in omogoča tudi sprostitev telesa.
Koristi redne vadbe asan:
- povečuje prožnost hrbtenice
- povečuje gibljivost sklepov
- sprošča, krepi mišice in izboljšuje njihovo prekrvitev
- spodbuja in usklaja delovanje organov in žlez
- pospešuje presnovo in spodbuja delovanje limfnega sistema
- čisti in osvežuje kožo
- povečuje telesno odpornost
- uravnava krvni obtok in krvni tlak
- pomirja in povečuje samoobvladanje